Gneisti Open

 

GNEISTI OPEN 2017

Resultat 2017:
F2
P2
PP1
T3
T4
T8
T8U
V2
V5
V5U

Ryttarbrev 2017

Tidsprogram:

Lördag

09,00 PP1 Senior/ungdom

09,30 V2 Senior/ungdom

10,00 T8 u

10,30 T3 Senior/ungdom

Sladdpaus

11,00 T4 Senior/ungdom

11,10 T8

Lunch

12,45 V5 u

13,30 F2 Senior/ungdom

14,20 V5

15,10 Maskeradtölt

Prisutdelning; PP1, T4 och maskeradtölt

Söndag

09,00 P2 Senior/ungdom

09,30 V5 Junior A-final

10,00 V5 Senior/ungdom A-final

10,30 T8 Ungdom A-final

Sladdpaus

11,15 V2 Senior A-final

11,45 T3 Senior/ungdom A-final

Lunch

13,00 T8 A-final

13,30 F2 Senior/ungdom A-final

Startlistor:
F2

P2

PP1

T3

T4

T8

T8U

V2

V5

V5U

Gneisti Open, Lokal tävling Nivå 3.

Sm-kval i 2-grenarna.

Wången Jämtland 15-17 September

(Endast passgrenar kommer att starta den 15/9 under em/kvällen).

Sista anmälningsdag 31/8

Grenar: P1, P3, PP1, F2, V2, T3, T4, V5, T8, maskeradtölt (anmäls direkt till tavling@gneisti.nu)

Max 60deltagare, minst 45 anmälda. Vid få startande i en gren kan senior och junior komma att slås ihop. Minst 5 ekipage/gren annars utgår den.

Kontaktperson:

Emmelie Karlsson 073-0816014

tavling@gneisti.nu

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

GNEISTI OPEN 2016

R esultatlistor:
v2
 v5
 v5u
 t2
 t8
 t8u
 p2
 pp1
 f1
 f2

 

Inbjudan till Gneisti Open 2016!

Tävlingens plats Wången, Östersund
Tävlingens arrangör Gneisti
Godkänd SIF-tävling Ja
Öppen för andra föreningar Ja
Tävlingsdatum 2016-09-17/18
Sista anmälningsdag 2016-09-05
Anmälningsavgift/grenavgift 500kr / T8, V5, junioer 50kr övriga 100kr
Anmälan pg/bg PG 539913-4, IBAN NR SE 03 9500 0099 6034 0539 9134, BIC NDEASESS
Tävlingsgrenar F1, V1, T1, T2, P2, PP1, F2, V2, T3, T4, V5, anmälan på icesale.se

Maskeradtölt 100 kr anmälan till tavling@gneisti.nu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Box meetingpris (fredag-söndag): 800 kr

Box lördag-söndag: 600 kr
Box en dag: 300 kr

Lokal nivå tre, SM-kval i 2 grenarna

___________________________________________________________________

 

GNEISTI OPEN 2015

 

 

GNEISTI OPEN 22-23 augusti 2015

RESULTAT Söndag
V5-B-Final
V1-A-final
V2-A-final
V5-A-final
V5U-A-final
F2-A-final
P2
T1-A-final
T2-A-final
T3-A-final
T4-A-final
T8-A-final
T8U-A-final

Lördag
T8-B-Final
V2-B-Final
T2-Uttagning
V5U-Uttagning
T4-Uttagning
T8U-Uttagning
V2-Uttagning
V1-Uttagning
V5-Uttagning
T8-Uttagning
T3-Uttagning
T1-Uttagning
PP1-Stilpass
F2-Uttagning
F1-Uttagning

KOMBINATIONSVINNARE
Fyrgång YR: Linda Rós Gúdnadotter
Fyrgång Senior: Pernille Pettersen
Femgång Senior: Anna Wahlberg

DOMARNAS PRIS
Thea Johansen

Hooks-hast-logga


 

GNEISTI OPEN 23-24 augusti 2014 – Regional tävling med SM-kval

RESULTAT (pdf)
Söndag
• T8u B-final
• T8 A-final
T1 A-final
V5 B-final
T8u A-final
T3 A-final
P2
V1 A-final
V2 A-final
V5 A-final
F2 A-final
F1 A-final

Lördag
• V5
F2
• F1
• V2
• V1
• PP1
• T8u
• T8
• T3
• T2
• T1

KOMBINATIONSVINNARE
Fyrgång:
Ida Maria Skilbrigt / Sólfari fra Kittilfall (Gloi, Norge)
Angelica Löfgren [YR] / Spenna frá Ytri-Skogum (Gneisti)

Femgång:
Agneta Atleström / Idun från Valne (Gneisti)
Jack Eriksson [J] / Yggdrasil från Jarde (Gneisti)

DOMARNAS PRIS delades ut till:
Ida Maria Skilbrigt / Sólfari fra Kittilfall, Gloi, Norge
Angelica Löfgren [YR] / Spenna frá Ytri-Skogum, Gneisti

HERSIRPOKALEN delades ut till:
Gudmundur Einarsson / Döggvi frá Ytri Baegisa (Gneisti)

 

GNEISTI GAEDINGAKEPPNI 22 augusti 2014 – Regional tävling med SM-kval

RESULTAT (pdf)
• GDC Barn upp t o m 13 år
• GDT Ungdom 14-17 år
• GDY Young Rider 18-21 år
• GDB B-flokk
• GDA A-flokk

Ryttarbrev inkl tidsprogram (pdf )
Preliminära startlistor (pdf)
Så är rids Geidingakeppni på Wången (pdf)

 

LOTTERI
Röd/vid randig = Serie M
Vit = Serie C

M 98 Thermobar 60 liter
M 20 Skönhetspåse från Kicks
C 27 Trähäst från Otto & Emma
M 5 Sparkcykel från Barnens Land
M 93 Air-scooter från Barnens Land
M 100 Picknick/kylbag m tillbehör
C 67 Ljuslykta från Ellebrinks
C 9 Borstar från Wellnesskliniken
M 12 Bilvårdsprodukter från Brunflo Bil- & Däckservice
C 87 Bilvårdsprodukter från Brunflo Bil- & Däckservice

__________________________________________________________________________

RESULTAT 2013:

Lördag 24 aug (pdf)
Söndag 25 aug(pdf)

Domarnas pris:
För god ridning tilldelades Rikke Skogstad [YR] med Skarfur fra Lian, tävlande för Glói Islandshestforening i Norge.

Hersirpokalen:
Tilldelades Gudmundur Gummi Einarsson med Hrimnir från Valne gård.

Årets Maskeradtölt var verkligen en höjdare!
Publiken fick njuta av sju fina framträdanden och domarna fick en tuff uppgift i att rangordna dem. Bland miniorerna var alla så fantastiska att de fick första pris allihopa!

Miniorer:

1) Thelma alias Pippi Långstrump
1) Vingarnas hemlighet med Klara Sätter
1) Viggo alias Batman

Seniorer:

1) Petra och Ruff som Robin och Batman
2) Karius och Baktus med Vårinn, Ida Maria och tandborsten Kåre
3) Team Gneisti med sin fantastiska show från Lag-SM
4) Tigerjakt med Tindra och charmiga tigern Bliki

__________________________________________________________________________

RESULTAT 2012:

PP1
P2
T1
T2
T3U A-final
T3 A-final
T4
T8U A-final
T8 B-final
T8 A-final
V1
V2U A-final
V2 A-final
V5U A-final
V5 B-final
V5 A-final
F2 S/U A-final

 

Domarnas pris
Delades mellan Emma Berntsson och Kaisa Falk Norgren.

Maskeradtölt
Lördagens sista programpunkt var Maskeradtölt, med rekordartat många deltagare och en härligt hejande publik. Segern togs hem av ett fantastiskt gäng från Västeråsens Islandshästar och i barnklassen regerade Klara alias Smurfan och Prinsessan Thelma!

__________________________________________________________________________

 

 

 

Mer information om tävlingsanmälan, ryttarlicens, kvalpoäng etc hittar du här.

Lämna svar

Kalendarium

2017
18-19 februari Kurs för Gudmundur Einarsson, Wången
24 februari Vintertölt, Wången
29 april Grundkurs i natural horsemanship, Tullus
14 maj Grundkurs i natural horsemanship, Tullus
25 maj Gaedingakeppni SM-kval, Wången
2-4 juni Gneistis SM-kval, Wången
6 juni Grundkurs i natural horsemanship
18-20 Augusti 3-dagars, Wången
8 september Föreläsning för Haffi Gislasson     8-10 september Kurs i ridning och självkänsla
15-17 september Gneisti Open