Norrländska

Norrländska Mästerskapen nationell tävling WR 12-14 juni 2015

Gneisti Islandshästförening tackar alla fina ekipage, domare, funktionärer och publik för helgen!
Ett extra stort tack till våra fantastiska sponsorer; Ellebrinks begravningsbyrå, Fyrås Trä, Hammarstrands Trafikskola, Kornboden Bemanning & Rekrytering, Oscarsson Bygg samt Lekia Östersund!

_________________________________________

RESULTAT 2015

Fredag
PP1
T5 s/u
T4 s/u
T3 s
T1 s
T1 u
P1 löp 1 och 2
P3 löp 1 och 2

Lördag
F1 s/u
V1 s
P1
P3
V5 s/u
T2 s
V1 u
V2 s/u
F1 s/u B-final
T5 s/u B-final

Söndag
T1 u B-final
T2 s A-final
V5 s/u A-final
T1 u A-final
P2
T1 s A-final
V2 s/u A-final
T5 s/u A-final
V1 u A-final
V1 s A-final
F1 s/u A-final

Kombinationsvinnare Fyrgång:
Anne Fornstedt (Stormur)
Madeleine Wickström YR (Odinn)

Kombinationsvinnare Femgång:
Gudmundur Gummi Einarsson (Gneisti)
Jack Eriksson YR (Gneisti)

Domarnas pris:
Ida Larsson (Sleipnir)

Gneistis pris för god sportsmannaanda:
Anne Fornstedt

_________________________________________

Dokument att ladda ned:

• Ryttarbrev 2015 rev150609 (pdf)

Deltagare 2015 (pdf)

Startlistor söndag 14 juni (pdf)
OBS! Med reservation för ändringar p g a strykningar etc. Aktuella startlistor anslås på tävlingsplatsen.

Ryttarförsäkran (blankett, pdf)

 

Vi behöver alltid funktionärer som kan hjälpa till inför och på våra tävlingar!
Hör av dig till Kattis Bodne, tel 070-639 21 00, tavling@gneisti.nu

_________________________________________

Sponsorer

 

_________________________________________

RESULTAT 2013

Söndag
B-final T1 senior
A-final T2 senior/ungdom
A-final T3 senior/ungdom
B-final V1 ungdom
A-final V1 senior
P2
A-final T1 ungdom
A-final V2 senior/ungdom
A-final T1 senior
A-final F1 ungdom
A-final F1 senior
A-final V1 ungdom

Lördag
F1 senior
V1 ungdom
T1 senior
P1
P3
B-final T3 senior/ungdom
B-final V1 senior
A-final F2 senior/ungdom
T1 ungdom

Fredag
PP1 senior/ungdom
V1 senior
V2 senior/ungdom
F2 senior/ungdom
T2 senior/ungdom
T3 senior/ungdom
T4 senior
F1 ungdom
P1 senior/ungdom
P3 senior/ungdom

RESULTAT 2012

Söndag
P3
B-final T1
A-final T3U
B-final F2 Senior/ungdom
A-final V2
P2
A-final V1 Senior/ungdom
A-final V2 Ungdom
A-final F2 Senior/Ungdom
A-final T2
A-final T1 Senior
A-final T1 Ungdom
A-final F1 Senior/Ungdom

Lördag
V1
F1
T1U
T1
A-final T3
B-final V1
P1

Fredag
T3

F2

T3U
T4
T2
V2
V2U
PP1

 

 

Mer information om tävlingsanmälan, ryttarlicens, kvalpoäng etc hittar du här.

Lämna svar

Kalendarium

2017
18-19 februari Kurs för Gudmundur Einarsson, Wången
24 februari Vintertölt, Wången
29 april Grundkurs i natural horsemanship, Tullus
14 maj Grundkurs i natural horsemanship, Tullus
25 maj Gaedingakeppni SM-kval, Wången
2-4 juni Gneistis SM-kval, Wången
6 juni Grundkurs i natural horsemanship
18-20 Augusti 3-dagars, Wången
8 september Föreläsning för Haffi Gislasson     8-10 september Kurs i ridning och självkänsla
15-17 september Gneisti Open